20 Temmuz 2011 Çarşamba

Çürümüş Sistemde Bir Diş Daha Düştü

(İngiltere’de Medya Skandalı - Ergin Yıldızoğlu)
Dünyanın en büyük medya imparatorluğu News Corporationın polisle, politikacılarla, halkla başı belada.
Avustralyalı işadamı Rupert Murdochun kurduğu News Corp, Atlantikin iki yakasında, 200den fazla gazete ve dergisiyle, uydu televizyon kanallarıyla, daha birkaç ay öncesine kadar politikacıların, sanatçıların, ünlülerin yüreklerine korku salıyordu. News Corpun, haberleriyle, kampanyalarıyla genel seçimlerin sonuçlarını belirleyebildiğine, insanların meslek yaşamlarına, aşklarına, evliliklerine son verebildiğine inanılıyordu. News Corp, bugünlerde, İngilterede Parlamento Komisyonu tarafından soruşturuluyor; Murdoch, imparatorluğunun amiral gemisi, 168 yıllık News of The World (NTW) gazetesi kapandı, imparatorluğun CEOsu Rebekah Brooks tutuklandı. İmparatorluğunu, 1980lerde, Margaret Thatcher ile başlayan serbest piyasa” “Restorasyonunu destekleyerek inşa eden News Corp bugün yıkılmak üzere.
Bir türlü sonu gelmeyen finansal krizRestorasyonun ekonomik temellerini çökertirken, patlak veren bir ahlaki kriz, Restorasyonun en önemli ideolojik aygıtlarından birini kökünden sarsıyor.
‘Sınıf refleksi’
Siyasetçilerin, ünlülerin hatta kraliyet ailesinin özel yaşamlarının, cinsel, finansal kaçamaklarının, tüketim alışkanlıklarının ayrıntılarına ilişkin iç gıdıklayıcı dedikoduları sayfalarında işçi sınıfına satan NTW hakkında, bu bilgilere yasadışı yollardan ulaştığı iddiasıyla, ilk kez 2003-2007 döneminde bir soruşturma açılmış, ancak News Corp bu soruşturmayı, hiç yara almadan, suçu denetim dışıiki muhabirin üzerine yıkarak atlatmıştı. Soruşturmayı yürüten polis şefi de News Corpun gazetelerinden The Timesta köşe yazarı olmuştu.
Bu kez skandal The Guardian gazetesinin, NTW muhabirlerinin, kaçırılarak öldürülen 14 yaşında bir kızın telefon hesabına girdiğine ilişkin bir iddiayı ortaya atmasıyla patlak verdi: NTW muhabiri kızın telefon hesabına girmekle kalmamış, yeni mesajlara yer açabilmek için mesaj kutusundaki kimi mesajları da silmiş. Halbuki, polis bir ipucu bulabilmek için kızın telefon hesabını özellikle açık tutuyormuş. Bazı mesajlar silinince kızın ailesi, kızlarının hayatta olduğunu düşünerek umuda kapılmış. Daha sonra kızın cesedi bulundu, NTW muhabirinin mesajları sildiği sırada çoktan öldürülmüş olduğu ortaya çıktı.
NTWnin okuyucuları, işçi sınıfı düne kadar ötekilerin hayatlarını, skandallarını okurken, bu kez, tam da muktedirler tarafından düzüldüklerinidüşünmeye başladıkları bir iklimde, kendilerinden birinin yaşamının, acılarının bu biçimde istismar edilmesine büyük tepki gösterdiler. Bu tepkiyi gören büyük şirketler reklamlarını NTWden çekmeye başladılar. Bunun üzerine Murdoch ani bir kararla, 200 çalışanını kapının ününe koyarak NTWyi kapattı.
Ancak tepkiler durmadı. Öfke dalgasının büyümeye devam ederek News Corpu yıkımın eşiğine getirmesinin arkasında üç etkenin olduğu söylenebilir. İş çevrelerinin yanı sıra siyasetçiler de bu tepkiyi dikkate almak zorunda olduklarını hissettiler. Siyasetçiler, bu tepkiden yararlanarak News Corptan kurtulabileceklerini düşündüler. Hükümet, News Corpa hesap sorarken, halkın gözünde, kemer sıkma politikalarından dolayı zedelenen meşruiyetini onarmak için bir fırsat yakaladı.
Bir dönem kapanırken
News Corp, Restorasyona aitti. Bir taraftan işçi sınıfını, sendikaları hedef alan, savaşları kışkırtan yayınlarla, diğer taraftan, yeni şekillenmekte olan hazlara dayalı tüketim tarzını”, “ünlüler ve cinsel, mali dedikodular kültürünü üreterek işlevini yerine getirdi.
Restorasyonla birlikte devletten sorumlu sınıfların özellikleri de değişiyordu; sermayenin uzun dönemli çıkarları adına davranan, refah devletininmüdahaleci bürokratının yerini, piyasa devletininsermayenin günlük kaprislerine tümüyle teslim olmuş, servet yapmaktan başka amacı olmayan, bu arada iktidarsızlaşarak medya (News Corp)manyağınadönüşmüş siyasetçiler, danışmanlar ordusu alıyordu. Bu iklimde News Corp adeta, Büyük Ötekinin gözü, kulağı, sesi oldu.
Mali kriz toplumsal yapının bu durumunudeğiştirdi. Kurtarma Paketleri”, yeniden canlanan düzenleme, müdahale eğilimleri, devletten sorumlu sınıfları yeniden güçlendirmeye başladı. Bu sırada kredi krizi, hazlara dayalı tüketim tarzınınfinansal temelini çökertiyordu. Dedikodunun da, piyasanın parçaladığı toplumsal dokuda, atomizeolan bireysel deneyimlere, ünlüler kültürü bağlamında ortak, birleştirici bir söylem oluşturma kapasitesi zayıflıyordu. Nihayet banka skandalları, kemer sıkma paketleri, yoksulların varsıllara öfkesini yeniden alevlendiriyordu; dahası bir devrimci dalga yükselmeye başlıyordu.
İngiltere özelinde devletten sorumlu sınıflar”, bu dalgayı karşılamak için olanaklar ararken, News of The World skandalına dört elle sarıldılar. Bu refleksin, Bunlar 9/11 kurbanlarının telefonlarını da dinlemişlersuçlamasıyla ABDde de ortaya çıkmaya başladığı görülüyor.
Kısacası bir dönem kapanırken, onun temel direklerinden biri çöküyor...

Hiç yorum yok: